Czy kiedyś zastanawialiście się poco chomik kryźie klatkę.Ja odpowiem wam na to pytanie.
Z doświadczenia wiem , że odgłos gryzienia klatki przez chomika może być irytujący dla właściciela tego małego stworzonka , ale jest na to sposób . Chomik gryzie klatkę ponieważ wtedy skraca swoje zęby , ale wystarczy kupić kolbe która jest dostępna w sklepach zoologicznych oraz w supermarketach wtedy chomik będzie skracał sobie zęby bez denerwować właściciela .
niedziela, 31 stycznia 2016
Gryzienia klatki
Oswajanie
Oswajanie
Chomik musi się przyzwyczaić do zapachu ludzkiej ręki. Dlatego duża rolę w oswajaniu chomika odgrywa zapach rak. Są zapachy, których chomiki nie lubią, jak np niektórych kosmetyków, kremów do rąk, wód toaletowych, perfum, itp. Najbardziej przeszkadza chomikowi zapach innego zwierzęcia. Gdy przynosimy jedzenie, w jego świadomości powstaje kombinacja - zapach pokarmu i obcego zwierzęcia - co znaczy, że pojawił się intruz, który chciałby sprytnie go "podejść". Chomik może być wtedy agresywny. Nie zapominajmy też zawsze umyć rąk przed kontaktem z chomikiem . Choć młode chomiki od początku są przyzwyczajone do zapachu ludzi, którzy opiekują się nimi i ich matką, mimo to trzeba się mieć na baczności. Ich zęby są jak szpileczki - szczególnie jeżeli się je przestraszy lub nieoczekiwanie wezmie do ręki. Na początku przy oczyszczaniu klatki mogą być pomocne stare skórzane rękawice.
piątek, 29 stycznia 2016
Wyposażenie klatki
Kołowrotek
Kołowrotek (karuzela) – chomiki potrafią w nich biegać niemal bez przerwy. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na budowę kołowrotka. Powinien on lekko się obracać, aby chomik bez problemów mógł z niego korzystać. Uważać powinniśmy również na konstrukcję i materiał, z jakiego jest kołowrotek wykonany.
Najlepiej, żeby kołowrotek był wykonany z plastiku (jest wtedy lekki), z zasłoniętymi szparkami między szczebelkami, wówczas chomikowi nie będą wpadały nóżki. Można również samemu zasłonić –przetykając papier.
Ściółka
Na dnie klatki należy umieścić trociny, aby tworzyły warstwę grubości 2-3cm. Można też dodać siano albo inne materiały, z których chomik wymości sobie legowisko. Mogą to być szmatki, specjalna wata, papier (nie chlorowany). W przypadku uczuleń zwierzątka na wyżej wymienione materiały, można użyć liści drzew owocowych. Tutaj należy pamiętać o bardzo dokładnym umyciu liści w gorącej wodzie i wysuszeniu oraz o tym, aby nie były to liście z drzew rosnących blisko ulicy a także, żeby nie były pryskane żadnymi środkami chemicznymi. Muszą to również być liście zdrowe.
Poidełko
Butelka (najlepiej plastikowa) zawieszona do góry dnem na jednej ze ścian pomieszczenia. Poidełko zakończone jest zgiętą metalową rurką, w środku której mieści się kulka dozująca płyn pijącemu chomikowi. Podawana woda powinna być przegotowana i ostudzona – zmieniana maxymalnie co 3 dni.
Poidełko jest o wiele lepsze, niż podawanie chomikowi wody w miseczce. Mój chomik wodę z miseczki ciągle wylewał i miał mokrą ściółkę. Trzeba było dużo częściej ją wymieniać niż normalnie. Podobna sytuacja zaistniała, gdy któregoś dnia poidełko się popsuło i cała woda wyciekła do pomieszczenia. Trzeba sprawdzać, czy woda z poidełka nie wysieka, ale również czy w ogóle leci, czy chomik będzie mógł pić.
Miseczka
Można kupić w sklepie zoologicznym – specjalną dla gryzoni – plastikową lub ceramiczną i ustawić wewnątrz klatki tak, żeby chomik nie wsypywał do niej trocin.
W miseczce zazwyczaj zostaje to, co chomik najmniej lubi lub w ogóle tego nie je. Po tym możemy się zorientować, co mu najbardziej smakuje. Pokarm zazwyczaj jest przenoszony przez chomika w pobliże jego legowiska. Tam sobie tworzy spiżarnię. Spiżarnię i miseczkę należy regularnie kontrolować i czyścić, dbać o to aby nie pozostawały żadne popsute czy spleśniałe resztki.
Domek
Chomik musi mieć ustronne miejsce, w którym może się schować i czuć się bezpiecznie. Do tego celu służy domek - sypialnia. Dla dżungarków najlepszy będzie domek dla myszy – do kupienia w sklepach zoologicznych.
Do nabycia są domki drewniane bądź plastikowe. Przy zakupie plastikowych należy zwrócić uwagę, czy domek ma więcej niż 2 otwory, w innym wypadku w domku nie będzie odpowiedniej cyrkulacji i zwierzątko może szybko zacząć chorować. Domek drewniany pod tym względem jest bardziej praktyczny. Jednak niebezpieczeństwo tkwi w tym, że chomik chowa do domku swoje zapasy. W przypadku mokrych cząstek (np. jabłko) drewno domku może pochłonąć wilgoć i może rozwinąć się bardzo niebezpieczna dla chomika pleśń.
Wybrany domek musi być również odpowiednio duży, aby chomik mógł się w nim zmieścić razem ze swoim gniazdem i spiżarnią. A także powinien być łatwy do czyszczenia przez właściciela. Pamiętajmy o tym, że chomik gromadzi w domku swoje zapasy, dlatego codziennie należy wyjąć z niego resztki oraz zmieniać ściółkę.
W przypadku domku z unoszonym lub całkiem zdejmowanym dachem w czasie upałów będzie można otworzyć domek od góry, aby chomiczkowi było chłodniej.
Domek można wykonać samemu, na przykład z połówki skorupy orzecha kokosowego z wyciętym otworem wejściowym. Można również postawić odwróconą do góry dnem doniczkę pamiętając wcześniej o wycięciu otworu.
Zabawki
Chomik lubi się bawić, nie potrafi siedzieć bezczynnie, dlatego powinniśmy dać mu, w miarę możliwości, jak najwięcej urządzeń do zabawy: drabinki, rolki papierowe, pudełka, patyki (niezbyt ostre gałązki z drzew owocowych). Można również kupić w sklepach zoologicznych różnego rodzaju gotowe rury i sprężyny. Do zabawy chomik może dostawać również pudełko plastikowe z piaskiem specjalnym dla gryzoni.
piątek, 8 stycznia 2016
^ przeciętnie żyją 2 -4 lata.
^ minimalna średnica kołowrotka to 20cm dla syryjków i 17cm dla karłowatych.
^ minimalne wymiary klatki to 60cm x 40cm.
^ bezmyślne rozmnażanie ich jest okrutne !
^ codziennie trzeba je wypuszczać z klatki na wybieg na przynajmniej 1 h dziennie
^ nie wolno ich kąpać
^ najlepsze karmy dla chomików to versele laga, beaphar, supreme, premium i vitakraft.
^ chomik = samotnik, wiec nie można trzymać ich razem w klatce, bo nawet rodzeństwo po długim czasie zaczyna się gryźć
^ oprócz karmy można im dawać do jedzenia warzywa, owoce, gotowany ryz i makaron, jajka na twardo, jogurty, orzechy, tofu, ser biały i żółty, siano, suchy chleb, słonecznik, pestki dyni itp.